Niskotarifna avio-kompanija upravo je najavila drugu liniju ka Saudijskoj Arabiji koristeći svoje nove dugolinijske avione i ima ambicije da proširi letove ka drugim delovima Persijskog zaliva.
Da li biste proveli sedam sati u budžetskoj avio-kompaniji? Ta mogućnost bi uskoro mogla postati realnost. Wizz Air planira prvi ultra-niskotarifni let iz Londona za Dubai dok povećava broj usluga koristeći svoje nove dugolinijske avione.
Treća po veličini avio-kompanija u Evropi upravo je najavila prvu direktnu liniju do Medine u Saudijskoj Arabiji iz londonskog aerodroma Getvik. To je njihov drugi let za Saudijsku Arabiju: krajem marta, Wizz će početi letove iz Londona za Džedu, na obali Crvenog mora (već leti ka tom gradu iz Beča, Budimpešte i Milana). Sa gotovo 3.000 milja, ova ruta će biti najduža ultra-niskotarifna linija iz Velike Britanije. Za poređenje, najduži let easyJet-a je iz Belfasta do Hurgade u Egiptu, dugačak 2.400 milja.
Ove nove budžetske linije srednjeg dometa iz Velike Britanije moguće su zahvaljujući novim Airbus A321XLR avionima, koji omogućavaju letove u trajanju od sedam do osam sati, umesto standardnih pet do šest sati koliko može da preleti običan uskotrupni avion. U tom vremenskom okviru, letovi iz Velike Britanije ka destinacijama poput Dubaija, Abu Dabija i Muskata su mogući (za poređenje, prestonica Omana je udaljena 3.629 milja od Londona).
Marion Žofrua, generalna direktorka Wizz Air-a za Veliku Britaniju, izjavila je za The Times da avio-kompanija aktivno razmatra širenje na još više destinacija u Persijskom zalivu, poput Abu Dabija, Dubaija, Muskata i Bahreina. „Apsolutno istražujemo region Zaliva. To je ono što trenutno želimo da razvijemo. Ne odbacujemo nijednu destinaciju jer su sve veoma atraktivne.“
Povratna ekonomska karta iz Londona za UAE trenutno košta oko 500 funti – uključujući prtljag, hranu i zabavu – kod avio-kompanija sa punim uslugama poput Emirates-a, Etihad-a ili British Airways-a.
Wizz Air je naručio 47 XLR aviona. Šest će biti isporučeno do kraja ove godine, pa se planiraju još brojnije linije srednjeg dometa iz Velike Britanije – moguće i ka drugim destinacijama u Saudijskoj Arabiji, poput Rijada. „Ima mnogo prilika za XLR iz Londona,“ kaže Žofrua. Saudijska Arabija je bila logičan izbor za prve dugolinijske letove Wizz-a iz Velike Britanije – jer postoji manja povezanost sa Velikom Britanijom, a stanovnici Saudijske Arabije, kojih ima 35 miliona, „mnogo putuju i žele da putuju u London“, dodaje ona. Planirano proširenje aerodroma Getvik takođe ide u prilog planovima Wizz-a za letove srednjeg dometa.
Wizz već ima prisustvo u Abu Dabiju i leti u prestonicu UAE iz evropskih gradova poput Budimpešte, Beča i Krakova koristeći standardne uskotrupne avione. Sa presedanjima u Budimpešti i Abu Dabiju, moguće je stići do Maldiva za samo 120 funti iz Velike Britanije.
Da li putnici žele da provedu sedam sati u ultra-niskotarifnom letu, drugo je pitanje. Avioni Wizz-a nemaju sedišta koja se mogu oboriti za noćne letove iz Bliskog istoka, neće biti besplatne hrane i pića, a putnici će moći da unesu samo jedan mali ručni prtljag bez doplate. Dodatni prtljag je skup: za let iz Londona za Džedu sledećeg meseca, cena prijavljenog kofera od 20 kg iznosi 59,50 funti, što je oko četvrtine cene karte.
Ultra-niskotarifni letovi ka Abu Dabiju ili Dubaiju takođe bi mogli da otvore unosno tržište tranzitnih putnika za Wizz, omogućavajući britanskim putnicima da u Zalivu presedaju ka destinacijama širom Azije – poput Bangkok-a i Singapura – iako je taj plan još daleko od realizacije.
Međutim, dugolinijska putovanja podrazumevaju više prtljaga od jednog malog ručnog kofera. Generalna direktorka Žofrua savetuje:
„Često je jeftinije kupiti ono što vam treba na destinaciji, nego platiti za dodatni prtljag kod Wizz Air-a.“